ODTÜ GISAM 1999

 

Ali Mahmut Demirel’in 16 Mart–15 Temmuz 2018 tarihleri arasında Arter’de yer alan “Ada” başlıklı sergisi kapsamında, sanatçının pratiğinin şekillenmesinde rol oynayan akademik ve kültürel ortama odaklanan iki buluşma gerçekleşecek. Bu buluşmalar, 1990’larda Ankara’da ortaya çıkan ve sonraki kuşaklar üzerindeki etkisi devam eden bilgi üretimini, farklı perspektiflerden tartışmaya açmayı amaçlıyor.

Bu panelde Ali Mahmut Demirel, erken dönem işleri ve içinde oluştukları bağlam üzerine konuşacak. Hakan Topal ise, 1993 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) kurulan Görsel İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde (GİSAM) ders veren film kurgu ustası Thomas Balkenhol’un emekliye ayrılması onuruna bir sunum yapacak. GİSAM’ın Türkiye’de medya sanatları için önemi, 1990’lar sonu ODTÜ’de biçimlenen medya dayanışma pratikleri ve sanatsal üretim, “kurum ve sevgi” kavramsal ilişkisi çerçevesinde değerlendirilecek.

Ali Mahmut Demirel

1972’de Türkiye’de doğan Ali Mahmut Demirel, nükleer enerji mühendisliği ve mimarlık okudu. Demirel’in üretimi müzik videoları, sahne tasarımı, canlı performanslar ve deneysel videolardan oluşuyor. Sanatçının yalın bir dille 1993’ten beri sürdürdüğü deneysel video pratiği çoğunlukla bilimsel ve mimari kavramlardan yola çıkan yapısal kompozisyonlara dayanıyor.

Hakan Topal

İnşaat Mühendisliği, Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları okudu. Kent ve sanat sosyolojisi üzerine yaptığı doktorasını New School for Social Research’te tamamladı. Uluslararası sanat kolektifi xurban_collective (2000–2012) girişiminin kurucu üyelerindendir. Kolektif ve bireysel projeleri 8.ve 9. İstanbul Bienali; TBA21, Viyana; Kunst-Werke, Berlin; ZKM Center for Art and Media, Karlsruhe; MoMA PS1, New York; Platform, İstanbul ve 9. Gwangju Bienali gibi birçok uluslararası platformda sergilendi. 49. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu da dahil olmak üzere çeşitli uluslararası sergilerde Türkiye’yi temsil etti. Topal, hâlen New York’ta yaşamakta ve SUNY Purchase College’da New Media ve Art + Design Bölümü’nde çalışmalarını sürdürmektedir.