Basın Mensupları, Uluslararası İnsan Hakları Organizasyonları ve New York Halkı’na duyurulur;

Bizler New York şehrinde yaşayan sanatçılar, öğrenciler ve entellektüelleriz. İstanbul Gezi Parkı’nı işgal eden dostlarımız ve kardeşlerimiz ile dayanışma içinde olduğumuzu göstermek için Occupy Wall Street destekçileriyle beraber burada Zuccotti Park’ındayız. Bu barışçıl bir etkinliktir. Amacımız İstanbul Gezi Parkı’nda düzenlenen halk protestosuna ve bunu takip eden Erdoğan/AKP hükümeti güdümündeki polis şiddetine halkın dikkatini çekmektir!

27 Mayıs Pazartesi gününden bu yana her tür kesimden gelen İstanbul halkı, şehrin en büyük parkı niteliğindeki Gezi Parkı’nın geniş kapsamlı yürütülen bir kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde alışveriş merkezine dönüştürülmesini engellemek, Gezi Parkı’nı ve içindeki ağaçları korumak amacıyla barışçıl bir direniş sergilemektedir. Gezi Parkı’nın yok edilmesi, hükümetin ardı ardası kesilmez bir biçimde kamusal kaynaklara el koymasının ve bunları özelleştirme çabasının bir başka örneği olarak görülmelidir.

Bu barışçıl işgalin başladığı üç gün öncesinden bu yana, Türk polisi sürekli müdahale etmiş ve her müdahalesi bir öncekinden daha şiddetli olmuştur. Çevik kuvvet polisi protestocuların çadırlarını ateşe vermiş, halkın üzerinde acımasızca biber gazı kullanmış ve ciddi yaralanmalara neden olmuştur.

Ve nihayet 31 Mayıs günü polis, saldırılarına plastik mermi kullanımını ve dayağı da eklemiş, en az bir protestocunun ölümüne sebep olmuştur.


Bugün İstanbul’da yüzbinlerce vatandaş AKP hükümetinin neoliberal politikalarına direniş göstermektedir ve protestoculara yönelik acımasız saldırılar halen devam etmektedir.


Bugün yaşananlar, ülkemizdeki halk protestolarının devlet eliyle şiddete maruz bırakıldığı ilk olay değildir. Daha çok kısa bir süre önce, Türk polisi 1 Mayıs protestocularını dağıtmak için mantık dışı bir güç kullanmış ve İstanbul Taksim Meydanı’nda barışçıl göstericilere saldırmıştır. Erdoğan hükümetinin barışçıl protestoculara karşı uyguladığı aşırı güç gösterisi, biber gazı ve plastik mermi kullanımı kabul edilemez, uluslararası insan hakları kriterlerine aykırıdır ve durdurulmalıdır.

Uluslararası camiayı Türk protestocularının barışçıl bir şekilde toplanma ve kendilerini ifade etme haklarını kullanmalarını desteklemeye davet ediyoruz. Aşırı ve gereksiz güç kullanıldığı yönündeki iddiaların bağımsız ve tarafsız bir şekilde soruşturulmasını, gücün keyfi bir şekilde kötüye kullanılmasında payı olan emniyet görevlilerinin cezalandırılmasını talep ediyoruz.

#occupyGeziNYC